До ювілею великого педагога

31 лип. 2018
Традиційний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек цього року відбуватиметься у жовтні та буде присвячений видатному українському педагогу-гуманісту, вченому зі світовим ім’ям В.О. Сухомлинському з нагоди 100-річчя від дня його народження.

Відповідно до рішення 39-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО ювілей Василя Сухомлинського відзначатиметься 28 вересня 2018 року на рівні цієї міжнародної організації. Постановою  Верховної  Ради України  «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2018 році» ювілей великого педагога, письменника, публіциста  відзначатиметься і на державному рівні.

Інститут модернізації змісту освіти спільно з Державною науково-педагогічною бібліотекою України імені В.О. Сухомлинського розробив рекомендації щодо проведення місячника шкільних бібліотек під гаслом «Шкільна бібліотека – центр творчого розвитку дитини».

Особливо гострою  в сучасному світі є проблема творчого розвитку особистості. Кожна країна дбає про творчий потенціал всього суспільства і кожної людини зокрема. Саме цій меті підпорядкована діяльність освітянських закладів, пріоритетним завданням яких є розвиток творчих обдарувань особистості, надання їй можливості проявляти свої нахили і здібності.

В. О. Сухомлинський приділяв велику увагу творчому розвитку кожної дитини, спираючись на загальнолюдські, громадянські цінності,  дбав про забезпечення фізичного, морально-духовного, культурного формування особистості, виховання соціально зрілого громадянина України.

І тут важлива роль належить школі, яка покликана формувати життєві компетентності учня, розвивати його як гармонійну особистість. Адже лише творчо мисляча людина здатна до самовдосконалення, широкого сприйняття світу, розв'язання будь-яких завдань.

Шкільна бібліотека, як обов'язковий структурний підрозділ закладу загальної середньої освіти, є однією з ланок у системі формування творчого учня, найповнішого розкриття його здібностей і нахилів. Її діяльність спрямована на виховання творчих індивідуумів з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей, формування гармонійно розвиненої особистості дитини, набуття нею соціального досвіду. Шкільні бібліотекарі створюють комфортні умови для повноцінного інтелектуального спілкування дітей і підлітків, сприяють поповненню їхнього інформаційного багажу, надають творчий простір для проведення дозвілля. Залучаючи дитину до читання, сучасна бібліотека не тільки відкриває шляхи до важливих джерел інформації, але й робить значно важливішу справу – сприяє творчій самореалізації особистості. Саме творчість є найважливішою складовою успішної, всебічно розвиненої особистості, тому головною метою діяльності шкільної бібліотеки є створення умов для розвитку такої людини, її духовного зростання та творчої самореалізації засобами книги. Нині в Україні відбуваються зміни в системі роботи бібліотеки: пропонується новий зміст та підходи, впроваджуються нові форми та напрями роботи.

Цьогорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек має сприяти реалізації  основних пріоритетів Нової української школи, зокрема, формуванню покоління, яке здатне вчитися протягом усього життя, продуктивно розв’язувати нагальні проблеми сучасності, розвивати цінності громадянського суспільства.

У місячнику братимуть участь шкільні бібліотекарі, представники обласних державних адміністрацій, органів управління освітою, директори закладів загальної середньої освіти, методисти з бібліотечних фондів, громадські організації.

Загальний науково-методичний супровід організації та проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек забезпечують Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» МОН України та головний координаційний науково-методичний центр мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України – Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського.

Захід включений до річного плану роботи методичного кабінету управління освіти, відповідно буде внесений до планів закладів освіти міста.

Результати місячника висвітлюватимуться на Всеукраїнському вебінарі, що відбудеться в листопаді 2018 року за підтримки ТОВ «Майкрософт Україна». З метою поширення інформації про Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек буде підготовлено спеціальний випуск науково-методичного часопису «Шкільна бібліотека плюс».

Робота шкільних бібліотек з виховання творчої особистості учнів передбачає поповнення бібліотечного фонду документами з різних галузей знань, зорієнтованих на формування освіченої людини, в тому числі виданнями  В. О. Сухомлинського, популяризацію літератури з питань  розвитку творчих здібностей учнів серед вчителів та батьків, проведення масових науково-практичних заходів з цієї тематики (семінари, цикли бесід, огляди літератури, усні журнали, дискусії, диспути, діалоги тощо), організацію фестивалів, конкурсів, ярмарків, майстер-класів, що стимулюють творчий розвиток дитини.