На крок попереду часу

20 квіт. 2018
Кагорта сучасних, соціально-компетентних особистостей, кращих представниць освіти міста ділилися своїм досвідом з колегами, науково-педагогiчними та педагогiчними працiвниками закладiв освiти областi, керівників методичних об’єднань учителів предметiв природничого циклу.

Чарівна весняна пора насичена різними святами. У квітні, на передодні всесвітнього Дня Землі у Дніпропетровській академії неперервної освіти зібрались хіміки з різних куточків області. Доцент  кафедри природничо-математичної освіти КВНЗ«ДАНО»ДОР, кпн, доцент теорії та методики навчання Людмила Михайлівна Зламанюк не даремно обрала цю дату для зустрічі колег, визначивши її символічною. Тож науково-теоретичний семінар-практикум на тему «Формування соціалізованої особистості вчителя як важливе науково-методичне завдання» на якому свій досвід роботи представило методичне об’єднання вчителів хімії закладів освіти м. Новомосковська мав відбутися вдало.

Третину свого життя людина навчається жити в самому складному з існуючих світів - у світі суспільних відносин. Такої екологічної ніші немає у жодного з видів. Останнім часом фахівці прийшли до думки, що людина навчається і переучується усе своє життя - це вимоги сучасного суспільства. Психологі,  соціологі підкреслюють, що процес соціалізації продовжується усе життя. Якщо розглядати професійні групи, перед представниками яких у найбільшій мірі постають задачі особистісного змінення, то на одному з перших місць стоятимуть вчителі. Це пов'язано не тільки з докорінним оновленням державної політики освіти, а і зі змінами запитів всіх учасників освітнього процесу - школярів, їхніх батьків, громадськості. Очікування суспільства щодо темпу реформування шкільної освіти є набагато більшими, ніж здатні сьогодні забезпечити педагогі. Цей розрив між суспільним запитом і реальними можливостями людини призводить, з одного боку, до психологічного неблагополуччя вчителя, а з другого, – до поширення громадської думки про непереборний консерватизм загальноосвітньої школи Готовність до ефективної життєдіяльності в умовах мінливого світу залежить не стільки від стабільних властивостей особистості, скільки від здатності розвиватися (змінюватися) з врахуванням свого психологічного потенціалу і “викликів життя” .

Соціалізація не є одностороннім впливом оточення на особистість, наукові дослідження  соціалізації  виявили активну роль індивіда в процесі засвоєння соціального досвіду. Тож низька оцінка вчителем ступеню своєї компетентності у будь якій сфері життєдіяльності негативно впливає на його професійну успішність і на психоемоційне благополуччя, на учнів.

Вчителі  з вагомим дисбалансом в системі особистісних ставлень будуть віддавати перевагу більш формальним і дискантним моделям педагогічної взаємодії, які дозволяють зменшити ризик виникнення суб'єктивно загрозливих комунікативних ситуацій.

Отже, як бачимо, соціалізація особистості вчителя не є одностороннім процесом. Навчаючи нове, зовсім не схоже на наше покоління людей, засвоюємо певний, не відомий досі досвід, а це в свою чергу вимагає від сучасного педагога  йти не просто в ногу з часом, а на крок попереду.

На семінарі демонструвались напрямки роботи закладів освіти  нового типу, провідних шкіл Новомосковська. Гімназію №3 (директор Тимохіна Н.В.) представляла учитель хімії, біології, основ здоров’я Юлія Василівна Кумець, колегіум №11(Третьякова Т.М.) – учитель хімії, заступник директора з виховної роботи Iрина Володимирівна Iващенко, НВК №5 (Вільганюк О.М.) – учитель хімії, біології, основ здоров’я, заступник директора з навчально-виховної роботи Олена Миколаївна Безкишкіна, НВК №17 (Кошова С.М.) – учитель хімії, біології  Татьяна Сергіївна Валашова, ЗЗСО № 1 (Чорна Н.Й.) –  учитель хімії, основ здоров’я, заступник директора з навчально-виховної роботи Iрина Володимирівна Вершиніна, ЗЗСО №2 (Липка I.А.) – учитель хімії, біології, заступник директора з навчально-виховної роботи Олена Сергіївна Iгнатенко, ЗЗСО №6 (Коба О.П.) – учитель хімії Лариса Миколаївна Кузнецова, ЗЗСО №15 (Рябоконь I.М.) – учитель хімії Юлія Сергіївна Молибога.

Представлені нашими хіміками освітянські наробки, справжні педагогічні родзинки, науково обгрунтовані прийоми, форми та методи отримали позитивне схвалення, теплі відгуки, а проведена робота та докладні презентовані доповіді – щиру вдячність гостей заходу. Дала високу оцінку та висловила подяку хімікам Новомосковська і керівник семінару, доцент кафедри природничо-математичної освіти КВНЗ«ДАНО»ДОР, кпн, доцент теорії та методики навчання Л.М.Зламанюк.